TurkishEnglishFrench

Konutuna göre KDV

There are no translations available.


Ayna Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yerlikaya, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Konutlara Değerine Göre KDV Uygulaması" Açıklamasını Değerlendirdi...


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in konutların tesliminde sadece metrekareye bakılmayarak, konutun değerine göre KDV uygulanacağına ilişkin açıklaması sektör temsilcilerini memnun etti.
TÜSİAV Emlak Sektörü Kurulu Başkanı Taşçı: “Sayın Bakan (Maliye Bakanı Şimşek) yıllardır kanayan bir yaraya parmak basmış”

Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Emlak Sektörü Kurulu Başkanı Salim Taşçı, uygulamayı çok olumlu bulduğunu belirterek, “İstanbul Boğazı'ndaki bir konut ile Van'ın Çaldıran ilçesindeki bir konuta aynı KDV oranlarının uygulaması hakkaniyete aykırı bir durumdu. Sayın Bakan, yıllardır kanayan bir yaraya parmak basmış” dedi.

Uygulama orta ve dar gelirli vatandaşın da konut sahibi olmasına imkan tanıyacağını ve dolaylı olarak inşaat sektörüne ivme kazandıracağını ifade eden Taşçı, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi illerde zaten hareketli olan sektörün, uygulama ile bu iller dışındaki yerlerde de inşaat sektörünü canlandıracağını dile getirdi.

Ayna Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yerlikaya da AA'ya yaptığı açıklamada, yapılan uygulamanın, herkesi gelirine göre vergilendirme sürecinin başlangıcı olduğunu kaydetti.
Uygulamanın sosyal adaletin yerini bulması açısından önemli olduğunu ifade eden Yerlikaya, aynı zamanda farklı bölgelerdeki konut yatırımlarının geri dönüşünü eşitlemesine de yol açacağını söyledi. Yerlikaya, uygulamanın metropollere göçü engelleyeceğine inandığını sözlerine ekledi.

Borsan Emlak Borsası yetkilisi İsmet Karagöz de uygulamanın konut satışlarına etkisinin sınırlı olacağını düşündüğünü belirterek, buna karşın sosyal adalet ilkesi açısından uygulamayı çok olumlu bulduğunu dile getirdi.
Uygulamanın müteahhitlik sektörüne katkısının daha fazla olacağını ifade eden Karagöz, “Uygulama konut yatırımlarına ilişkin ticareti artıracaktır. Mantıklı, çok güzel bir uygulama” dedi.